Literatura nie tylko dla dzieci, czyli “Opowieści z Narnii”

Cykl autorstwa brytyjskiego pisarza C. S. Lewisa “Opowieści z Narnii” zaliczane są dziś do klasyki dziecięcej literatury. Seria składa się z siedmiu książek i opowiada o dziejach fantastycznej krainy zwanej Narnią, dostępnej jedynie nielicznym (dużo łatwiej trafić do niej dzieciom, ponieważ w trakcie dorastania większość osób przestaje w nią wierzyć). Książki zawierają wiele odwołań zarówno do religii chrześcijańskiej, jak i mitologii rzymskiej oraz greckiej. Nie brak również odniesień do motywów znanych z baśni i legend irlandzkich i brytyjskich.

Fantastyczne przygody i mówiące zwierzęta

Pierwsza część cyklu Opowieści z Narnii, nosząca tytuł Lew, czarownica i stara szafa opowiada historię czwórki dzieci, które w czasie drugiej wojny światowej zostają wysłane na wieś, do domu pewnego profesora. Tam w trakcie jednej z zabaw odkrywają tajemniczą szafę, która okazuje się przejściem do Narnii. W krainie panuje wieczny chłód, za który odpowiedzialna jest zła czarownica rządząca krajem. Tak rozpoczyna się saga pełna historii o miłości, poświęceniu i odwadze. Głównym wątkiem przewijającym się w Opowieściach z Narnii jest również motyw walki dobra ze złem. Bohaterowie stają przed trudnymi wyborami, a obronną ręką z kłopotów może pomóc im podążanie za głosem serca. Uwagę przykuwa też wartka akcja i ciekawie zarysowane charaktery (do których zaliczają się nie tylko ludzie, ale i mówiące zwierzęta, czy fantastyczne stworzenia), dzięki którym powieści podbijają serca zarówno młodszych, jak i starszych czytelników.

Dla dzieci i dorosłych

Ciekawostką jest numeracja książek wchodzących w skład cyklu. Okazuje się, że kolejność, w jakiej zostały wydane, różni się od porządku, w którym pisał je C. S. Lewis. Jeszcze inna jest chronologia przedstawionych w serii wydarzeń. Wyjątkiem jest tom zamykający sagę, zatytułowany Ostatnia Bitwa. Stworzony przez autora jako ostatni, jest równocześnie książką kończącą Opowieści z Narnii. Warto również wziąć pod uwagę, że pierwsze trzy części z powodzeniem czytane mogą być przez najmłodszych czytelników. Jednak w kolejnych częściach przygody i problemy bohaterów stają się nieco mroczniejsze, mogą więc być bardziej zrozumiałe dla starszych dzieci.