Bestsellerowa seria fantasy (nie tylko) dla dzieci

Cykl książek o Narni autorstwa brytyjskiego pisarza, filozofa i filologa, C.S. Lewisa zdobył serca zarówno najmłodszych jak i dorosłych czytelników. Powieści te sprzedały się w milionach egzemplarzy. Na podstawie serii powstały też m.in. adaptacje filmowe. 

Siedmioksiąg o Narni

Autor pisał “Opowieści z Narni” w latach 50 XX wieku. Jego dobrym przyjacielem był wówczas J.R.R. Tolkien, znany wszystkim twórca “Władcy pierścieni”. Pisarze wymieniali się listami, w których przedstawiali swoje uwagi dotyczące pisanych przez nich książek. I tak oto powstały wyjątkowe dzieła, które stały się klasyką gatunku literatury fantasy.

O czym jest fabuła tej niezwykłej serii? Pisarz ukazuje losy czwórki rodzeństwa, Łucji, Zuzanny, Edmunda i Piotra. Dzieci podczas nalotów na Londyn w czasach II wojny światowej, znajdują schronienie w domu Profesora Kirke. I to tam właśnie, w starej szafie wśród futer, odnajdują drzwi do zaczarowanej krainy, którą jest Narnia. Opowieści o ich przygodach liczą sobie aż siedem tomów. Są to kolejno:

-Lew, Czarownica i stara szafa

-Książę Kaspian

-Podróż Wędrowca do Świtu

-Srebrne krzesło

-Koń i jego chłopiec

-Siostrzeniec Czarodzieja

-Ostatnia bitwa

Przygody bohaterów “Opowieści z Narni”

Pierwsza księga cyklu jest wprowadzeniem do wydarzeń, jakie czekają na czwórkę rodzeństwa. To w tej części odnajdują wspomnianą szafę i wkraczają do świata Narni, gdzie poznają Lwa Aslana. Czeka ich tutaj walka z Białą Czarownicą. A wszystko po to, by uratować krainę przed wieczną zimą. W drugiej części serii, tytułowy Książę Kaspian prosi głównych bohaterów o pomoc w zdobyciu tronu, który chce mu odebrać jego wuj.

W trzecim tomie opowieści znowu spotykamy się z Kaspianem. Tym razem w jego przygodach towarzyszą mu Edmund, Łucja oraz ich kuzyn Eustachy. Na żaglowcu księcia, bohaterowie wyruszają w emocjonującą wyprawę morską na Koniec Świata. Czwarta część cyklu, “Srebrne krzesło” jest historią przygód Eustachego i jego koleżanki Julii. Dzieci wyruszają na misję, którą powierzył im Aslan. A mają oni za zadanie odnaleźć zaginionego królewicza Narnii, Riliana.

W piątej księdze opowieści z Narni czytelnicy poznają historię chłopca o imieniu Szasta, księżniczki Arawis oraz ich wyjątkowych towarzyszy podróży Briego i Hwin, czyli mówiących koni. Tom szósty to z kolei opis przygód dwójki przyjaciół, Digory’ego i Poli. Digory jest tytułowym siostrzeńcem czarodzieja. Wuj, który posiada magiczne moce, niespodziewanie przenosi chłopca i dziewczynkę z Londynu do zaczarowanego świata.

Serię o Narnii kończy księga, w której C.S. Lewis opisał śmiertelnie niebezpieczną walkę o tę magiczną krainę, którą będzie musiał stoczyć jej ostatni król wraz z niewielką grupą przyjaciół. Czy ocalą oni Narnię przed zniszczeniem? O tym już czytelnicy przekonają się, sięgając po tę książkę. A jeśli ktoś jest już po lekturze ksiąg, ale chciałby nadal zagłębiać się w tę zaczarowaną rzeczywistość, ma wiele innych opcji do wyboru. A to dlatego, że przygody Łucji, Zuzanny, Edmunda i Piotra i innych postaci z tego bestsellerowego cyklu stały się również inspiracją dla licznych adaptacji filmowych, telewizyjnych, teatralnych, muzycznych czy dla gier komputerowych.